ÁSVÁNY LEXIKON » Ametiszt

Ametiszt

Az ametiszt a föld leggyakrabban előforduló ásványfajtája.  A szilícium-dioxidból álló kvarc csoport családjába tartozik. Régi görög neve szerint a lerészegedés ellen védő kő volt, ma sokkal szélesebb köre van az ezoterikus felhasználásban. Szép lila színét a kristályrácsába beépült vasnak és a természetes gamma sugárzásnak köszönheti. A legismertebb kvarcféle, lila színe évezredek óta közkedvelt. Természetes kristályait és a geodákat ugyanúgy szeretik mint csiszolt formáit. A legértékesebbek a tiszta lila és erőteljes lila színű darabok.
Leggyakrabban vulkanikus kőzetekben, kristályos üregekben fordul elő. Gyakoriak a kristálycsúcsokkal borított telepei, de sokszor előfordul tömör összenőtt formában is, időnként fehéres kvarc csíkokkal sávozva, ez az úgynevezett „chevron” ametiszt. Színe a világostól a sötétliláig terjed, lehet barnás – lila, gyakran fehéren erezett, sávozott. Lehet átlátszó, áttetsző, vagy átlátszatlan. Az egyik legkedveltebb ásvány, leginkább ékszerek vagy kisebb dísztárgyak készülnek belőle.

Főbb lelőhelyei Brazília, Uruguay, Mexikó, Madagaszkár, Namíbia, India, gyakorlatilag a világ minden táján megtalálható. Brazíliában bányásznak olyan ametisztet, amely az idők folyamán a földkéreg belsejében előforduló magas hőmérséklet hatására világoszölddé vált. Ezeket az köveket zöld ametisztnek, praziolitnak nevezik.
Hosszabb idejű napsugárzás hatására (ultraibolya sugárzás miatt) világosodhat, halványulhat színe.

Az ametisztet nem szabad tűzőnapra tenni és feltöltésénél is mellőzni kell a nap energiáját, mivel kifakul és elveszíti színét!

Ugyancsak elveszíti a színét, ha hosszú időn keresztül negatív energia veszi körül, de pozitív energia hatására újra visszanyeri gyönyörű ibolyaszínét. Itt elsősorban a saját negatív energiáinkra kell gondolnunk. Ha tartósan szomorúak, bánatosak vagy zaklatottak vagyunk, az általunk hordott ametiszt ékszer válasza a negatív érzéseinkre a kifakulás. Akár teljesen ki is világosodhat az ékszerünk.

Az ametisztnek tulajdonított gyógyhatások.

Fizikai
Javítja az agy koncentrációs képességét, segít összpontosítani. Migrénes rohamok, alvászavarok, álmatlanság esetén segítséget nyújthat. Tisztítja a vért, kiegyenlíti a vérnyomást, oldja a vérrögöket.
Gyorsítja a vérömlenyek felszívódását. Javítja a látást, a színvakságot, gyógyítja a torokfájást az ízületi problémákat, fájdalmakat. Élénkíti a hasnyálmirigy működését, serkenti az immunrendszert, nyugtatja az idegeket. Erősíti a légutakat és segít a tüdő megbetegedéseinek leküzdésében. Hatékony az idegi panaszok, légúti megbetegedések és bőrproblémák kezelésére.

Lelki
Segít megőrizni a józanságot és a dolgokat olyannak látni, amilyenek. Kiegyensúlyozó hatással van a  hiperaktivitásra, illetve a belső nyugtalanságra. Meditációs kő, segít ellazulni, elmélyülni, és kicsit felülről látni életünk bonyolult, vagy bonyolultnak tűnő problémáit. Segít az akarat erősítésében, a memória javításában, az intuíció, az önállóság, önbecsülés, szenvedély, és a szeretet képességének növelésében. Tudatossá tesz, az igazságosság köve.
A térenergia harmonizálására is gyakran használják drúza vagy forrás formájában.

Az ametiszt a Kos, Szűz, Skorpió, Nyilas, Vízöntő, Halak csillagjegy szülötteinek szerencseköve.

Az ametiszthez hozzárendelhető csakrák a gyökércsakra, a koronacsakra, a napfonatcsakra.

A csakra szó szanszkrit eredetű, kereket, korongot jelent. A csakrák az ember étertestében található energiaközpontok. A fizikai síkon megközelítőleg az endokrin rendszerrel esnek egybe. Az általánosan elfogadott rendszer szerint 7 fő csakra van:
1. gyökér (tő) csakra a gerincoszlop alsó végénél
2. szex (szakrális) csakra a köldök alatt
3. napfonat (köldök) csakra a köldök fölött
4. szív csakra a szívnél
5. torok csakra a toroknál
6. homlok (harmadik szem) csakra a szemöldökök között
7. korona (fejtető) csakra a fejtetőn található