ÁSVÁNY LEXIKON » Karneol

Karneol, segítő ásványokA karneol a kalcedon egyik sugaras, szálas kalcedon változata. Színét a beépülő vas – oxidtól kapja. Neve a latin carna, cseresznye szóból ered. Különböző színekben fordul elő, leggyakoribb a piros, sötétvörös árnyalat, de a világos narancssárgától a barnásvörösig terjedhet a színe. A kolloidális kovasav különböző fokozatú kristályosodásából alakul ki. A karneol magmás, metamorf, üledékes környezetekben és vulkanikus eredetű kőzetekben és hordalékokban is megjelenik. Gumókban bányásszák, már az ókorban felhasználták ékszerek, pecsétek és kisebb dísztárgyak készítésére. Főbb lelőhelyei India, Brazília, Uruguay, Afrika, Japán,

A karneol ásványnak tulajdonított gyógyhatás.

Fizikai
Segít a vese és hólyagkövek feloldásában, a véres vizelésnél, csökkenti a koleszterinszintet, feloldja a vérrögöket, javítja a vérképet. A női betegségek egyik hatékony segítője, gyógyítója, jó segítő szülésnél is. Hatással van a lépre, a májra, a gyomorra és nyirokra, csökkenti a lázat. Feszesebbé teszi a kötőszövetet, jól hat érfájdalmak és visszér esetében is. Csalánkiütés ellen is használatos. Enyhíti a reumatikus és ízületi panaszokat.

Lelki
Bátorságot, erőt, energiát ad. A karneol fokozza kitartásunkat és állhatatosságunkat, segíti tetterőnket. Lelki kimerültség, stressz ellen kitartást, türelmet ad, és erősíti belső indíttatásunkat. Hat a kreativitásra, a vitalitásra, segítségével könnyebben elkezdhetjük terveink szövögetését és megvalósítását. Meddőség és impotencia esetén oldja az energiablokádot. Csillapítja a haragot, fejleszti a memóriát és az elemzőképességet, életszeretetre tanít, felszabadítja az örömöt.

A karneol ásvány a Kos, a Bika, az Ikrek, az Oroszlán, a Szűz, a Vízöntő csillagjegy szülötteinek szerencseköve lehet

A karneolhoz hozzárendelhető csakra a gyökércsakra.

A csakra szó szanszkrit eredetű, kereket, korongot jelent. A csakrák az ember étertestében található energiaközpontok. A fizikai síkon megközelítőleg az endokrin rendszerrel esnek egybe. Az általánosan elfogadott rendszer szerint 7 fő csakra van:
1. gyökér (tő) csakra a gerincoszlop alsó végénél
2. szex (szakrális) csakra a köldök alatt
3. napfonat (köldök,) csakra a köldök fölött
4. szív csakra a szívnél
5. torok csakra a toroknál
6. homlok (harmadik szem) csakra a szemöldökök között
7. korona (fejtető) csakra a fejtetőn található.