A foszfosziderit vas és foszfor tartalmú szilikát ásvány, a puha ásványok közé tartozik. Általában tömeges halmazokban, szálas, sugaras, vesés alakban fordul elő, ritkábbak a zömök oszlopos, táblás kristályai. Sokszor kagylóhéjak, csontok után keletkezik de gránitpegmatitokban is előfordul. Lelőhelyek: Ausztrália, Peru, Brazília, Cseh Köztársaság, Franciaország, Németország, Portugália, Spanyolország, USA. Ékszeripari és ezoterikus felhasználása új keletű. Színe barackvirág, lilás, bíborszínű, sárgás és narancsos. A lilás és bíborszín a legkedveltebb és a legértékesebb de a sárgás mintázatokat is elkészítik ékszereknek.
A foszfosziderit ásványnak tulajdonított gyógyhatások.
Elviekben a mindennapi életben segíti a stabilitást, a kiegyensúlyozottságot. Az idegrendszert erősíti. A foszfosziderit kiváló gyógyító kő, így gyakran nevezik “a gyógyulás és a remény” kövének. Megnyugtató rezgése van, amely feloldja a negatív stresszt, alvásproblémák esetén célszerű éjjel behelyezni a párna alá. Az öregedéssel kapcsolatos egészségügyi problémák megoldásában is segíthet, ha rendszeresen használják, támogatja a pajzsmirigy és a mellékvesék mirigyeinek a működését. Elűzi a haragot, és jótékonyan hathat felső-légúti, szív, hasi és tüdőbetegségek esetében. Magas rezgésű kristályokkal kombinálva nagyon előnyös meditációnál.
A foszfosziderit a szív csakrára és a szem csakrára van hatással.
A csakra szó szanszkrit eredetű, kereket, korongot jelent. A csakrák az ember étertestében található energiaközpontok. A fizikai síkon megközelítőleg az endokrin rendszerrel esnek egybe. Az általánosan elfogadott rendszer szerint 7 fő csakra van:
1. gyökér (tő) csakra a gerincoszlop alsó végénél
2. szex (szakrális) csakra a köldök alatt
3. napfonat (köldök) csakra a köldök fölött
4. szív csakra a szívnél
5. torok csakra a toroknál
6. homlok (harmadik szem) csakra a szemöldökök között
7. korona (fejtető) csakra a fejtetőn található.